Поиск работы или резюме

Analist, Sectia Monitorizare Risk de Credit Non-Retail

Mobiasbanca

124 просмотров
На эту вакансию откликнулись: 0 кандидаты

Banca Comercială „Mobiasbancă – Groupe Societe Generale” S.A. anunţă concurs pentru postul de:

Analist

Sectia Monitorizare Risk de Credit Non-Retail
Departamentul Risc Management

Misiune post: Identificarea şi cuantificarea într-o maniera independentă a riscului de credit, precum şi emiterea propunerilor pentru minimizarea efectelor negative ale acestuia asupra performanţei Băncii; efectuarea prognozelor şi estimărilor prin realizarea simulărilor şi scenariilor de stres; contribuţie la definirea şi punerea în aplicare a politicii de risc; calculul provizioanelor.

Beneficiile pe care le oferim:

  • Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
  • Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
  • Oficiu în centrul Chișinăului;
  • Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
  • Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
  • Salariu fix + alte avantaje financiare;
  • Program de muncă stabil (Luni - Vineri, 08:30 - 17:30).

Responsabilităţi principale:

  • Monitorizarea portofoliului de credite: analiza cantitativă şi calitativă a acestuia;
  • Crearea provizioanelor aferente portofoliului de credite, conform standardelor IFRS, precum şi celor prudenţiale;
  • Elaborarea şi aplicarea scenariilor de stres pentru riscul de credit şi pentru riscuri combinate;
  • Elaborarea rapoartelor pentru management (periodice şi la solicitare);
  • Definirea procedurilor interne pentru domeniul gestionat;
  • Contribuţie la elaborarea politicii de risc, strategiei de risc, normelor interne privind apetitul şi toleranţa la risc;
  • Aplicarea prevederilor Basel III, în special care ţin de gestiunea riscurilor;
  • Participarea în proiecte interne;
  • Monitorizarea şi calculul indicatorilor de risc;
  • Studii macroeconomice şi sectoriale.

Cerinţe:

  • Studii superioare cu profil financiar – bancar, economic sau statistic;
  • Experiența în domeniul financiar-bancar, cu orientare spre analiză şi raportări;
  • Cunoştinţe avansate în Microsoft Office, în special MO Excel şi PowerPoint;
  • Cunoaşterea limbii romane, ruse, engleze;

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa electronică: resurse.umane@mobiasbanca.md

Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 461

Mobiasbanca

О компании

"Mobiasbancă"este printre primele bănci ale Republicii Moldova. O bancă inovativă ce s-a dezvoltat dinamic pe parcursulactivităţii sale.Bancă comercială universală orientată spre deservirea atât a clienţilor corporativi, cât şi a celor ...

  • Образование: ВУЗ
  • Опыт работы: 1 - 3 года
  • Зарплата: Договорный
  • График работы: Полный

Kонтакты Работодателя

Скачать пример или читайте несколько советов, как правильно составить резюме на работу

Похожие вакансии

Mobiasbanca
  • Full time
  • 03.11.2016
  • Full time
  • 23.03.2016
  • Full time
  • 27.03.2017
Не нашли подходящую вакансию, используйте форму ниже
Реклама

Moldova Agroindbank
Puterea stă în noi

Învață lucruri interesante și misterioase despre lumea în care trăim

Citește aici

Сообщите мне по эл-почте о новой добавленной вакансии или резюме