locuri-de-munca

Ziarul de Gardă, angajează reporter-știrist la ediția de limbă rusă

  • PP Ziarul de Garda

    Mob. 0683 22 226 Tel/Fax.
  • Full Time
  • La acest job au aplicat: 0
    Vizualizări: 126
    Full Time
    Publicitate 16.07.2017 2 luni în urmă

    Detalii job

    • Studii: Universitare
    • Experiență: 1 - 3 ani
    • Salariu: Negociabil

    Contactele Аngajatorului

    Descriere post vacant

    CERINȚE FAȚĂ DE CANDIDAT

    Educație: Studii superioare în jurnalism, comunicare, filologie sau alte domenii adiacente;
    Experiența profesională:  Experiență  de  lucru  într-o  poziţie  similară este un avantaj.

    Competențe și Abilități:

    cunoașterea excelentă a limbii ruse, nativii de limbă rusă vor avea prioritate;
    cunoașterea bună a limbii române
    abilități jurnalistice de bază, de comunicare cu sursele, de colectare corectă a materialului jurnalistic
    cunoașterea bună a realităților politice și sociale din Republica Moldova și din lume
    rapiditate și acuratețe la scrierea știrilor
    responsabilitate, punctualitate
    cunoașterea limbii engleze va constitui un avantaj
    abilităţi de utilizare a computerului (MS Office, Internet) şi a echipamentului de birou
    abilități de realizare a materialelor foto și video vor constitui un avantaj
    abilități de realizare a materialelor multimedia, de plasare pe web și promovare a acestora (redacția poate oferi training)
    deschidere față de cerințele redacționale, inclusiv acceptarea de a învăța în permanență, de a participa la traininguri organizate de redacție sau de partenerii săi;
    cunoașterea și respectarea valorilor ZdG/RdG

    Alte cerințe și/sau condiții specifice pentru această poziție:

    neafiliere politică (candidatul nu poate fi membri/activist politic);
    Respectarea valorilor și principiilor jurnalismului independent;
    Integritate și discreție profesională;
    Permisul auto și experiența de șofat vor constitui un avantaj;
    Disponibilitate de a răspunde la apeluri, de a îndeplini unele sarcini în week-end sau în zilele libere

    ATRIBUȚII ȘI RESPONSABILITĂȚI

    Reporter știrist ediția rusă:

    Realizează știri multisursă la teme de actualitate
    Urmărește zilnic situația social-politică
    Traduce la necesitate știri sau alte materiale din ediția de limbă română
    Plasează pe site-ul ru.zdg.md știri, imagini, video
    Promovează produsele ZdG pe rețelele de socializare
    Comunicarea cu managementul redacțional și cu managerii proiectelor redacțioanle

    CONDIȚII DE MUNCĂ:

    Redacția asigură:

    un loc de muncă dotat cu echipamentele și materialele necesare
    un salariu motivant, contract de muncă, achitarea taxelor obligatorii
    respectarea libertăților și drepturilor reportericești
    un climat redacțional binevoitor, plin de respect și colegialitate

    Persoanele interesate trebuie să prezinte Dosarul de Angajare compus din:

    CV-ul actualizat;
    O scrisoare de motivare în care se va descrie experiența relevantă și abilitățile jurnalistice necesare, dar și motivația persoanei de a activa în cadrul ZdG.

    Dosarul de Angajare va fi expediat prin e-mail la adresa  ziardegarda@gmail.com cu titlul: reporter-știrist de limba rusă.

    Vor fi contactați doar candidații preselectați pentru interviu.

    Încă nu ai CV? Atunci descarcă model sau vezi câteva sfaturi cum să scrii CV-ul corect

    Joburi asemănătoare

    HR-Consulting
    • Full Time
    • 04.09.2017

    Komsomolskaja Pravda v Moldove
    • Full Time
    • 30.08.2017
    • Full Time