locuri-de-munca

Şef Departament Administrare Strategică a Riscului de Credit

  • MAIB

    Mob. Tel/Fax.
  • Full Time
  • La acest job au aplicat: 0
    Vizualizări: 249
    Full Time
    Job Nr. 41642 4 luni în urmă

    Detalii job

    • Studii: Universitare
    • Experiență: 5 - 10 ani
    • Salariu: Negociabil

    Contactele Аngajatorului

    VIP
    client

    Descriere post vacant

    Departamentul Resurse Umane şi Organizare anunţă deschiderea postului vacant:

    Şef Departament

    Departamentul Administrare Strategică a Riscului de Credit

    Misiune post: Gestionarea strategică a riscului de credit prin efectuarea estimărilor corespunzătoare, utilizând instrumentele relevante acestei activităţi

    Cerinţe faţă de candidat:

    • studii superioare în domeniul financiar-economic
    • experienţă de muncă minim 7 ani în sistemul bancar
    • abilitatea de a analiza portofoliilor de credit
    • abilitatea de a analiza sectoarele economiei naţionale şi propunerea unor măsuri de minimizare a acestor riscuri
    • abilitatea de a  elabora şi aplica scenariile de stres pentru riscul de credit
    • abilitatea de a estima provizioanele pentru riscul de credit
    • abilitatea de a efectua simulările la nivel de portofoliu de credite
    • abilitatea de a elabora normele şi procedurile interne pentru domeniul gestionat
    • utilizator avansat Microsoft Excel
    • competenţe de leadership şi gestionare a echipei
    • competenţe de orientare spre procese şi rezultat
    • cunoaşterea avansată a limbii engleze va constitui un avantaj

    Persoanele interesate să candideze pentru acest post sunt invitate să transmită CV-ul prin e-mail: resurseumane@maib.md

    Vor fi contactate doar persoanele selectate.

    Încă nu ai CV? Atunci descarcă model sau vezi câteva sfaturi cum să scrii CV-ul corect

    Joburi asemănătoare

    Veo Worldwide Services
    • Full Time
    • 13.10.2017
    • Full Time
    • 10.07.2017

    COMPANY MOLDOVA
    • Full Time
    • 03.11.2017