locuri-de-munca

Analist, Sectia Contrapartida Comerciala

  • Mobiasbanca

    Mob. Tel/Fax. 812-461
  • Full Time
  • La acest job au aplicat: 0
    Vizualizări: 463
    Full Time
    Job Nr. 33968 6 luni în urmă

    Detalii job

    • Studii: Universitare
    • Experiență: 1 - 3 ani
    • Salariu: Negociabil

    Contactele Аngajatorului

    VIP
    client

    Descriere post vacant

    BC „Mobiasbancă - Groupe Societe Generale” S.A. anunţă concurs pentru postul vacant de:

    Analist

    Sectia Contrapartida Comerciala, Departamentul Risc Management

    Misiune post: Identificarea într-o manieră independentă, cuantificarea şi urmărirea riscurilor contrapartidelor comerciale şi asimilarea lor, având ca scop minimizarea impactului lor negativ asupra poziţiei băncii.

    Responsabilităţi de bază:

    • Analiza propunerilor de credit: expunerea opiniei în baza informaţiilor furnizate, analiza în ansamblu a afacerii, concurenţii, pieţii specifice, datelor financiare în dinamică, business planului şi modelelor financiare, opiniei juridice, evaluării garanţiilor, surselor externe de informaţii, etc.;
    • Validarea structurii tranzacţiei şi verificarea relevanţei şi coerenţei informaţiilor furnizate de FO şi BO, dacă e cazul, solicitarea de completare sau/şi clarificare a datelor;
    • Furnizarea suportului la aprecierea riscului pentru echipele comerciale, cu aprobarea validării finale;
    • Asigurarea certitudinii, că riscurile aferente tranzacţiilor complexe sunt acceptabile şi se conformează politicii de creditare a Grupului;
    • Verificarea respectării normelor ce ţin de documentaţia prezentată şi principiile de prudenţă;
    • Perfectarea notelor de sinteză pentru fiecare solicitare de credit, luând permanent o poziţie argumentată, prezentând concluziile analitice şi propunerile pentru diminuarea riscului;
    • Executarea controlului lunar a limitelor aprobate de credit expirate şi informarea persoanelor responsabile pentru ameliorarea situaţiei;
    • Analiza rapoartelor disponibile cu scopul prezentării propunerilor aferente creşterii portofoliului de credite;
    • Participarea la elaborarea normelor şi procedurilor specifice activităţii de creditare în general, în vederea ameliorării eficacităţii gestionării riscurilor.

    Cerinţe fata de candidaţi:

    • Studii superioare cu profil economic;
    • Experienţă de muncă în sistemul bancar cel puţin un an (preferabil creditare)
    • Cunoaşterea analizei financiare, Micro şi tehnicilor de analiză;
    • Cunoştinţe avansate de lucru în Microsoft Office, în special MO Excel şi PowerPoint;
    • Cunoaşterea limbii romane, ruse, engleze.

    Profilul candidatului:

    • Abilităţi de:

    - analiză şi sinteză
    - comunicare şi convingere
    - lucru individual şi în echipă

    • Orientare spre rezultat;
    • Rezistenţă la stres;
    • Spirit inovativ şi cognitiv.

    IMPORTANT: vor fi admisi pentru participare in concurs doar candidatii ce au experienta de minim 1,5 ani in cadrul bancii.

    Persoanele interesate sunt invitate să depună CV, indicând postul solicitat la adresa: mun. Chişinău, bd. Stefan cel Mare şi Sfânt 81a, bir. 409, sau prin e-mail: resurse.umane@mobiasbanca.md

    Informaţii suplimentare la tel.: 812-461

    Despre companie:

    "Mobiasbancă" este printre primele bănci ale Republicii Moldova. O bancă inovativă ce s-a dezvoltat dinamic pe parcursul activităţii sale. Bancă comercială universală orientată spre deservirea atât a clienţilor corporativi, cât şi a celor individuali.

    Încă nu ai CV? Atunci descarcă model sau vezi câteva sfaturi cum să scrii CV-ul corect

    Joburi asemănătoare

    ProCredit Bank S.A.
    • Full Time
    • 31.03.2017
    • Full Time
    • 10.08.2017
    • Full Time
    • 02.03.2017