Caută locuri de muncă sau CV-ul dorit

Analist risc de credit

Mobiasbanca

1227 vizualizări
La acest job au aplicat: 0 candidați

BC „Mobiasbancă - Groupe Societe Generale” S.A. anunţă concurs pentru postul vacant de:

Departamentul Risc Management

Misiune post: Identificarea şi cuantificarea într-o maniera independentă a riscurilor de natură macroeconomica şi sectorială, riscurilor de piaţă şi credit, precum şi emiterea propunerilor pentru minimizarea efectelor negative ale acestora asupra performanţei Băncii; efectuarea prognozelor şi estimărilor pentru crearea de provizioane; realizarea simulărilor şi scenariilor de stres.

Beneficiile pe care le oferim:

  • Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
  • Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
  • Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
  • Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
  • Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei pentru fiecare zi lucrătoare;
  • Salariu fix + alte avantaje financiare;
  • Program de muncă stabil (Luni-Vineri, 08:30- 17:30).

Responsabilităţi:

  • Analiza portofoliilor de credit;
  • Analiza periodică a sectoarelor economiei naţionale;
  • Identificarea riscurilor sectoriale şi emiterea recomandărilor pentru minimizarea acestor riscuri;
  • Elaborarea şi aplicarea scenariilor de stres pentru riscul de credit;
  • Estimarea provizioanelor pentru riscul de credit;
  • Efectuarea simulărilor la nivel de portofoliu de credite;
  • Monitorizarea indicatorilor legați de riscul de credit;
  • Analiza statistică a informaţiei;
  • Perfectarea rapoartelor;
  • Elaborarea normelor şi procedurilor interne pentru domeniul gestionat

Cerinţe:

  • Cunoașterea procesului de creditare in segmentele Retail/NonRetail;
  • Experienţă într-un domeniu de analiză şi/sau raportare – minim 1 an;
  • Cunoştinţe avansate de lucru în Excel;
  • Studii superioare cu profil financiar – bancar, economic sau statistic;
  • Cunoaşterea limbii romane; rusa, engleza la nivel cel puțin intermediar

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa electronică: resurse.umane@mobiasbanca.md

Informaţii suplimentare la tel.: 812-461

Mobiasbanca

Despre companie

"Mobiasbancă"este printre primele bănci ale Republicii Moldova. O bancă inovativă ce s-a dezvoltat dinamic pe parcursulactivităţii sale.Bancă comercială universală orientată spre deservirea atât a clienţilor corporativi, cât şi a celor ...

  • Studii: Universitare
  • Experiență: 1 - 3 ani
  • Salariu: Negociabil
  • Program de lucru: Full-time

Contactele Аngajatorului

Încă nu ai CV? Atunci descarcă model sau vezi câteva sfaturi cum să scrii CV-ul corect

Joburi asemănătoare

  • Full Time
  • 19.04.2018

ProCredit Bank S.A.
  • Full Time
  • 21.05.2018
  • Full Time
  • 19.07.2018
Nu ai găsit jobul dorit, încearcă formularul de mai jos
Publicitate

Moldova Agroindbank
Puterea stă în noi

Învață lucruri interesante și misterioase despre lumea în care trăim

Citește aici

Anunță-mă prin E-mail despre un nou Job sau CV adăugat